Na tym etapie życie nie jest już niezbędne zawieranie ubezpieczeń mających na celu utrzymanie stałych dochodów. Opłaty za nowe ubezpieczenia na zżycie lub skutków nieszczęśliwych wypadków są bardzo wysokie a świadczenia emerytalne zależą bardziej od zapobiegliwości aniżeli od sił do pracy.
Istniejące ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków z ochroną przed skutkami kalectwa należy jednak zachować. Mogą się one okazać istotne w momencie, gdy sprawca wypadku, który sam nie posiada ubezpieczenia OC. Jeżeli taki wypadek doprowadzi do inwalidztwa, świadczenia ubezpieczeniowe mogą być wsparciem w dostosowaniu warunków mieszkalnych do potrzeb osoby upośledzonej. Do tego mogą się okazać niezbędne Ubezpieczenie OC lub Ubezpieczenie gospodarstwa domowego jak również ubezpieczenie świadczeń z tytułu śmierci. Osoby, które ze względu na istniejące ułomności nie mogą zostać ubezpieczone lub mają tak niewielkie dochody, że nie wystarczy na ew. koszty pochówku powinny wykupić polisę ubezpieczeniową świadczeń z tytułu śmierci, na przykład, jeżeli krewni nie są na tyle zamożni, żeby pokryć koszty pogrzebu. Kasy chorych od 2004r. nie wypłacają dodatku pogrzebowego.
Przykład: ubezpieczenie świadczeń na wypadek śmierci na sumę 7.500 EUR dla osoby w wieku 65 lat kosztuje 50,- EUR miesięcznie.
Quelle: [E]